
Menighedsrådsformand ’ville give noget tilbage'
I 2023 begyndte Jan Sunkes thailandske kone, Cristina, som frivillig i Solrød Strandkirke, og det har ikke mindst været med til at forbedre hendes danskkundskaber og gøre hende til en del af et vigtigt fællesskab.
”Jeg er meget taknemmelig for, at hun fik den mulighed, og derfor ville jeg gerne give noget tilbage til kirken”, fortæller Jan Sunke.
Da der var menighedsrådsvalg i Solrød Sogn i 2024, syntes han derfor, at det var oplagt at stille op. Han blev også valgt ind, og inden han fik set sig om, var han formand for menighedsrådet. Han er desuden med i personaleudvalget, økonomiudvalget, forretningsudvalget og valgbestyrelsen.
”Det har været nogle spændende år, hvor jeg har været med til at skabe rammerne for det liv, der leves i kirken. Kirken er en del af samfundet, og vi er åbne for alle mennesker – også folk, der ikke normalt bruger kirken. Menighedsrådet fungerer som en bestyrelse i en virksomhed, og det bærer arbejdet præg af. Menighedsråd lyder mere støvet end bestyrelse”, mener Jan Sunke.
Til september er der menighedsrådsvalg igen, hvor der er behov for 11 medlemmer og gerne et par suppleanter. Medlemmerne vælges for en 2-årig periode. Nogle tænker måske, at det umiddelbart ikke er noget for dem, men ifølge Jan Sunke er det værd at overveje at stille op.
”Hvis man lige er gået på pension, kan det være, man trænger til noget at rive i, fordi man stadig er frisk. Og hvis man er ung, kan den slags bestyrelsesarbejde være godt at skrive på sit CV. Men det kan også være, man allerede er god til noget, har nogle mærkesager og gerne vil bruge sine kompetencer, og så er det bare med at stille op”, siger Jan Sunke.
Moderne tider
Menighedsrådet mødes typisk en gang om måneden, og derudover er der løbende møder i de forskellige udvalg. En af de ting, der er blevet ændret i Jan Sunkes tid, er den måde, som møderne afvikles på:
”Det foregår ikke så formelt, som det tidligere har gjort. Man kan sige, at rammerne for møderne er blevet mere moderne, og tonen er blevet mere afslappet”, siger han.
Jan Sunke fortæller desuden, at møderne heller ikke er så lange, som de tidligere har været. For mere og mere bliver besluttet i de udvalg, der er nedsat. Aktuelt er der ni udvalg – blandt andet et teknisk udvalg, et aktivitetsudvalg og et kirke- og kirkegårdsudvalg.
”Vi skal ikke være 11 ens medlemmer. Men det er vigtigt, at vi respekterer hinanden, og så skal vi være et supplement til det daglige arbejde, der foregår i kirken”, siger Jan Sunke.
Er man interesseret i at høre mere om bestyrelsesarbejdet, kan man dukke op til ”Valg, vin og viser”, som er et orienteringsmøde, der finder sted i Solrød Strandkirke den 12. maj klokken 19.00.
